Dostępność uzbrojenia to ważny czynnik świadczący o atrakcyjności działki, determinuje często zasadność lokalizacji inwestycji w danym miejscu lub wysokość zakładanych przez inwestorów kosztów. Bez właściwego uzbrojenia terenu, realizacja planów może być utrudniona lub nawet niemożliwa. Dlatego w tym artykule postaramy się przybliżyć nieco kwestie takie jak to, czym jest właściwie uzbrojenie działki, jakie są najważniejsze elementy sieci uzbrojenia oraz jak i gdzie je sprawdzić.
Czym jest uzbrojenie działki?
Uzbrojenie działki to elementy infrastruktury technicznej zapewniającej niezbędne warunki do korzystania z nieruchomości w założony przez inwestora sposób. Elementami tymi mogą być: sieć wodociągowa, kanalizacyjna, gazowa, energetyczna oraz telekomunikacyjna. W praktyce niezbyt często zdarza się sytuacja kompletu sieci wraz z przyłączami na działce. W momencie zakupu niezabudowanej parceli w granicy działki może znajdować się już np. przyłącze gazowe i energetyczne, jednak kanalizacja i woda są najczęściej wprowadzane na działkę już po rozpoczęciu inwestycji lub w jej trakcie. Najważniejsze, aby w momencie zakupu działki ocenić dostępność tego uzbrojenia, to znaczy sprawdzić działkę pod kątem odległości granicy działki w stosunku do istniejących lub planowanych do realizacji elementów sieci. Jeżeli sprawdzenie działki wykazało, że w sąsiedztwie działki takie sieci biegną, oznacza to, że nie powinno być problemu i ponad standardowych kosztów z doprowadzeniem mediów do planowanego obiektu. Jeżeli natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie (np. przyległej drodze) nie ma sieci infrastruktury lub części z tych sieci, może to oznaczać, że będziemy musieli poczekać lub samemu doprowadzić takie medium, co może wiązać się ze znacznymi dodatkowymi kosztami. Co prawda gminy nieustannie planują i doprowadzają infrastrukturę (woda, kanalizacja lub droga) i mogą zrobić to na własny koszt, jednak warto też jednak pamiętać o jednej kwestii. Jeżeli gmina taką sieć lub drogę do naszej działki na swój koszt nam doprowadzi, to może pobrać od właścicieli przyległych działek tzw. opłatę adiacencką. Opłata może wynieść do 50% wzrostu wartości nieruchomości i jest ustalana przez gminę na podstawie wyceny nieruchomości wykonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.
Jak sprawdzić uzbrojenie niezabudowanej działki?
Sprawdzenie uzbrojenia działki jest kluczowym krokiem przed podjęciem jakichkolwiek prac budowlanych. Istnieje kilka sposobów na zweryfikowanie obecności niezbędnych mediów:
- Dokumentacja geodezyjna: pierwszym krokiem powinno być przejrzenie dokumentacji dotyczącej nieruchomości. W tym celu najlepiej zamówić we właściwym starostwie powiatowym aktualną mapę zasadniczą. Na tym dokumencie powinniśmy znaleźć aktualny stan uzbrojenia na działce oraz przyległym terenie. Będą tam widoczne m.in. sieci biegnących mediów oraz przyłącza. To da nam wiedzę o stanie aktualnym.
- Konsultacja z urzędem gminy oraz gestorami sieci: urzędy gmin często posiadają szczegółowe informacje na temat infrastruktury technicznej danego obszaru. Niekiedy mają także swoje jednostki stanowiące przedsiębiorstwa zajmujące się m.in. budową i utrzymaniem sieci (najczęściej wodociągowej oraz kanalizacyjnej). Dlatego w kwestii planowanych inwestycji w tym zakresie będą najlepszym źródłem wiedzy. Dodatkowo możemy zgłosić się do lokalnych gestorów sieci elektroenergetycznej, gazowej, telekomunikacyjnej o udzielenie informacji o możliwości przyłączenia naszej działki do danego operatora. O tego typu informacje na temat istniejących i planowanych sieciach, a także możliwości i warunkach przyłączenia najlepiej wystąpić na piśmie.
- Weryfikacja na miejscu: przy wyborze działki warto także osobiście zweryfikować obecność przyłączy i sieci na działce oraz w jej bezpośrednim otoczeniu. Czasem mogą się zdarzyć sytuacje, gdzie dokumentacja nie jest aktualna lub nie uwzględnia wszystkich istniejących obiektów.
- Sprawdzenie działki pod kątem uzbrojenia na serwisach mapowych w Internecie: do wstępnej weryfikacji pomocne mogą być także informacje zawarte w różnego rodzaju serwisach, które publikują w sieci mapy zawierające dane geodezyjne, m.in. dane o uzbrojeniu. Na takich mapach można po zaznaczeniu odpowiedniej warstwy sprawdzić przebieg dostępnych mediów na i w sąsiedztwie interesującej nas działki. Narzędzie takie można znaleźć m.in. na serwisie www.najlepszedzialki.pl. Po wyborze podstrony „Mapa ofert”, wyszukaniu interesującej nas działki (jakiejkolwiek działki w Polsce) zaznaczamy w drzewku warstw (górny prawy róg mapy) warstwę „uzbrojenie”. Wtedy zobaczymy sieci uzbrojenia biegnące na danym terenie. Link do mapy poniżej:
https://www.najlepszedzialki.pl/PL-H54/mapa-ofert.html
Elementy uzbrojenia działki: co warto wiedzieć?
Podstawowe elementy uzbrojenia działki to:
- Sieć i przyłącze wodociągowe i kanalizacyjne: zapewniają dostęp do wody pitnej oraz odprowadzają ścieki.
- Sieć i przyłącze gazowe: umożliwiają podłączenie do sieci gazowej, jeżeli zdecydujemy się na tego typu źródło energii.
- Sieć i przyłącze energetyczne: zapewniają dostęp do energii elektrycznej.
- Sieć i przyłącze telekomunikacyjne: umożliwiają podłączenie do sieci telefonicznej, internetowej lub telewizyjnej.
Podsumowanie
Uzbrojenie działki to kluczowy element każdej inwestycji. Weryfikacja działki w oparciu o odpowiednie dokumenty i instytucje lub narzędzia internetowe oraz przede wszystkim weryfikacja na miejscu pozwolą uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zaplanować działania zgodnie z realnymi możliwościami.
#UzbrojenieDziałki #InfrastrukturaTechniczna #Budownictwo #Inwestycje #Nieruchomości #Transparentnedziałki #Działki #NajlepszeDzialki