Blog

Ogłoszenia o sprzedaży ziemi rolnej – najważniejsze informacje

ogloszenia-o-sprzedazy-ziemi-rolnej---najwazniejsze-informacje
Ostatnie lata przyniosły szereg zmian w przepisach regulujących obrót ziemią rolną w Polsce. Ustawa o Kształtowaniu Ustroju Rolnego określa, że co do zasady (chyba, że ustawa stanowi inaczej) nabywcą nieruchomości rolnej może być wyłącznie rolnik indywidualny. Ustawa o Kształtowaniu Ustroju Rolnego określa ponadto kim jest rolnik indywidualny.

Rolnik indywidualny wg ustawy to osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze i zamieszkała w gminie, na której obszarze mieści się jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład jej gospodarstwa rolnego.

W październiku 2023 roku dodatkowo wprowadzono istotne zmiany, które ułatwiają obrót nieruchomościami rolnymi. Zmiany te dotyczyły m.in. zasiedzenia nieruchomości rolnych oraz dziedziczenia takich nieruchomości. Wprowadzono również zmiany w działaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) oraz w sposobie ustalania należności z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości rolne.

Podsumowując, rynek działek rolnych w Polsce oferuje wiele możliwości, ale wymaga od potencjalnych nabywców wiedzy i zrozumienia zarówno trendów rynkowych, jak i obowiązujących przepisów. W kolejnej części artykułu przyjrzymy się bliżej kwestii, jak wybierać działki rolne, jakie kryteria są kluczowe przy zakupie i jak analizować oferty działek rolnych.

Jak wybierać działki rolne? Kryteria i porady

Kiedy rozważasz zakup działki rolnej, ważne jest, aby podejść do tego procesu z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem. Wybór odpowiedniej działki to nie tylko kwestia ceny, ale również szereg innych czynników, które wpływają na jej wartość i potencjalne wykorzystanie. Oto kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę:
 1. Lokalizacja działki ma decydujące znaczenie. Czynniki takie jak dostępność do głównych dróg, bliskość punktów skupu płodów rolnych mogą wpływać na atrakcyjność gruntu rolnego.
 2. Jakość gleby jest kluczowa dla rolnictwa. Przed zakupem działki rolnej, warto dokonać analizy gleby, aby upewnić się, że jest ona odpowiednia do planowanych upraw. Ogłoszenia sprzedaży ziemi rolnej często zawierają informacje na temat typu gleby, co jest ważnym wskaźnikiem jej wartości. To ten czynnik decyduje głównie o tym, jak opłacalna będzie uprawa danego gruntu.
 3. Dostęp do źródeł wody, takich jak rzeki, strumienie, czy własne ujęcie może być przydatny dla prowadzenia efektywnej działalności rolniczej. Szukając ofert działek, zwróć uwagę na informacje dotyczące dostępności wody oraz jej jakości.
 4. Rozmiar i kształt działki rolnej ma duże znaczenie w kontekście możliwości jej wykorzystania. Większe grunty rolne oferują więcej możliwości, jednak są również droższe przy zakupie globalnie, mogą być jednak tańsze w przeliczeniu na 1 ha. Kształt działki może wpływać na łatwość jej zagospodarowania i wykorzystania, a niekorzystny może utrudniać jego uprawę sprzętem rolniczym.
 5. Możliwości wykorzystania wynikające z przepisów planowania przestrzennego. Przed dokonaniem zakupu działki rolnej, należy dokładnie zapoznać się z lokalnymi przepisami dotyczącymi użytkowania ziemi i ewentualnymi ograniczeniami. Nie wszystkie ogłoszenia sprzedaży działek zawierać pełne informacje prawne, dlatego warto skonsultować się z ekspertem w tej dziedzinie lub korzystać z serwisów zapewniających takie informacje.
Przed zakupem gruntu rolnego warto również sprawdzić działkę dodatkowo pod innymi względami takimi jak m.in.: parametry (wymiary, obwód, minimalna i maksymalna wysokość n.p.m., długości boków), położenia działki w stosunku do dróg, wydane pozwolenia w jej sąsiedztwie, przebieg linii energetycznych średniego i wysokiego napięcia, położenie w stosunku do obszarów ochrony przyrody oraz zagrożonych podtopieniami i powodziami. Takie informacje można pobrać w formie raportu o działce.

Ogłoszenia sprzedaży działek rolnych – co jest ważne?

W dobie cyfryzacji, poszukiwanie idealnej działki rolnej na sprzedaż przeniosło się głównie do Internetu. Różnorodność serwisów ogłoszeniowych oferujących działki na sprzedaż, grunty na sprzedaż, a także ogłoszenia sprzedaży ziemi rolnej, sprawia, że potencjalni nabywcy mają dostęp do szerokiej gamy ofert. Oto kilka wskazówek, jak efektywnie korzystać z serwisów ogłoszeniowych:
 1. Różne typy serwisów: Na rynku dostępne są różnorodne serwisy ogłoszeniowe – od ogólnych portali agregujących oferty z różnych źródeł, po specjalistyczne strony skupiające się wyłącznie na nieruchomościach rolnych. Warto poszukać serwisów, które oferują również bezpośrednie ogłoszenia działek oraz bezpośrednie oferty działek, co często gwarantuje bezpośredni kontakt z właścicielem i lepszą cenę.
 2. Zaawansowane filtry wyszukiwania: Korzystając z serwisów ogłoszeniowych, wykorzystaj zaawansowane filtry wyszukiwania, aby zawęzić wyniki do tych, które najbardziej odpowiadają Twoim potrzebom. Możesz filtrować oferty według lokalizacji, ceny, wielkości działki, typu gleby i innych istotnych kryteriów.
 3. Transparentność ofert: Ważne jest, aby wybierać serwisy, które kładą nacisk na transparentność ofert. Oznacza to, że oferty powinny zawierać szczegółowe informacje o działce, włączając w to dane katastralne, informacje o użytkowaniu, dostępnych mediach, a także ewentualnych obciążeniach prawnych, a także zapisów aktów prawa miejscowego dotyczących interesującej nas oferty sprzedaży gruntu.
 4. Porównywanie ofert: Nie ograniczaj się do jednego serwisu. Porównując oferty działek rolnych na sprzedaż z różnych źródeł, zyskasz lepsze rozeznanie w cenach i dostępności. Darmowe ogłoszenia działek mogą być równie wartościowym źródłem, jak te płatne pod warunkiem, że oferują pełny dostęp do informacji na temat działki na sprzedaż.
 5. Czytanie opinii i recenzji: Jeśli serwis ogłoszeniowy umożliwia czytanie opinii użytkowników, skorzystaj z tej możliwości. Opinie innych kupujących mogą dać ci cenne wskazówki odnośnie wiarygodności ogłoszeń i poziomu obsługi klienta w danym serwisie.
 6. Korzystanie z usług doradczych: Niektóre serwisy oferują dodatkowe usługi doradcze, takie jak pomoc w weryfikacji stanu prawnego działki czy wsparcie w negocjacjach. Może to być szczególnie pomocne dla osób, które po raz pierwszy dokonują zakupu działki rolnej.
Podsumowując, serwisy ogłoszeniowe oferują ogromne możliwości w poszukiwaniu idealnej działki rolnej. Ważne jest jednak, aby podchodzić do nich z rozwagą, korzystać z różnorodnych źródeł i zwracać uwagę na transparentność i pełność prezentowanych informacji.